درباره سوهان

درباره سوهان :

ســــوهان ارزش غذایی و درمانی قابل‌ملاحظه‌ای دارد چون در پخت آن از افزودنی‌های مصنوعی استفاده نمی شود. بلکه برای تهیه سوهان کره حیوانی را با  جوانه پرفایدۀ گندم  و زردۀ تخم مرغ در هم می‌آمیزند و با زعفران و هل نشاط‌آور و گلاب معطر می‌کنند . سپس آن را با خوش‌طعم‌ترین خشکبار ایران  یعنی پسته و بادام می‌ آرایند. همین ترکیب سالم و سرشار از انواع ویتامین است که طعم  خاطره‌انگیز و دوست‌داشتنی سوهان را برای همگان به سوغات می‌آورد.

 

فواید و خواص سوهان :

سوهان شیرینی لذیذی است که در تهیه آن از مواد اولیه کاملا طبيعی استفاده می شود. ازجمله خواص این مواد می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد:

زعفران که  باعث كاهش چربی و كلسترول خون و افزايش نفوذ اكسيژن می شود، به عنوان آرام بخش، ضد اسپاسم، اشتهاآور و موثر در درمان درد های گوارشی و بیماری آسم استفاده مي شود.

جوانه گندم در پيشگيری از ابتلا به انواع سرطان موثر شناخته شده است. همچنین در درمان ريزش مو، رفع شوره سر و بهبود انواع جوش صورت و ناراحتی های پوستی نقش بسزایی ایفا می‌کند.

زرده تخم مرغ منبع بسيار غنی پروتئين است و  برای رشد بهتر ، استحکام استخوانهای بدن  و سلامت عملکرد سیستم عصبی مورد نياز است. ضمن آنکه این مادۀ مغذی باعث بهبود زخم و عفونت می گردد.

هل با بوی دلپذیر خود  باعث احساس نشاط  و القای روحیه خوش بینی در فرد می شود و اضطراب و نگرانی او را می زداید. علاوه براین مقوی معده و ضد رطوبت مزاج است و برای بهبود بيماريهای عصبی و داخلی فایده دارد.

مغز پسته به دلیل وجود آهن خون ساز است. این دانۀ خوراکی برای تنظیم دستگاه گوارش، آرامش قلب و تقویت اعصاب و حتی تسکین سرفه  مفيد است.  بادام  که چربي آن از جنس چربی روغن زيتون است، ميزان کلسترول بد خون را پايين آورده و خطر بروز امراض قلبي را کاهش می دهد. بادام همچنين باعث التیام  زخم روده ومثانه می شود.

كلسيم، فسفر، ويتامين E، ويتامين A، ويتامين B از دیگر مواد سودمند در این شیرینی سنتی است.

تاریخچه سوهان :

سوهان یکی از دلچسب ترین شیرینیجات سنتی ایران است که قدمت آن به دوران قاجار باز می گردد. در زمان افتتاح صحن مرقد نورانی حضرت فاطمه معصومه ( س) ، فردی به نام ملاابراهيم شماعی غذايی جديدی تهيه كرده بود كه در آن زمان حلوا نام داشت اما با حلوايی كه ما ميشناسيم متفاوت بود. بزرگانی كه در اين مراسم شركت داشتند وقتی حلوا را پس از ناهار خوردند يكی از آنها ميگويد: اين چه شيرينی بود كه غذای مرا هضم كرد. و مثل «سوهان» غذا را بريد؟ آن روز اين شيرينی مورد استقبال تمام مردمی قرار گرفت كه در مراسم ساخت حرم مطهر حضرت معصومه (س) شركت داشتند. و از آن پس نام اين حلوای جديد به «سوهان» تغيير پيدا كرد و تهيه سوهان به روش سنتی از آن زمان شكل گرفت.